Færre dele og hurtigere montage med ZEROfix

Annonce – Dato 4 sep 2025

Opdateret system med ny isolering og skrue til effektiv facadeinstallation.

Opdateret system med ny isolering og skrue til effektiv facadeinstallation

Mere effektiv facadeløsning med færre komponenter – PAROC ZEROFix forenkler både købs- og installationsprocessen.

At vælge det rette facadesystem er afgørende for både bygningens ydeevne og projektets økonomi. Med det opdaterede PAROC ZEROfix får indkøbere en endnu mere omkostningseffektiv og letadministreret løsning til ventilerede facader – uden at gå på kompromis med kvalitet eller sikkerhed.

Det selvbærende monteringssystem PAROC ZEROfix har længe været værdsat for sin enkle konstruktion og høje ydeevne. Nu er systemet yderligere forbedret med den nye isoleringsplade PAROC Tento Klimaplade ZERO, som erstatter den tidligere PAROC WAS 35. Den nye plade har forbedret luftmodstand, hvilket bidrager til øget energieffektivitet og reduceret luftlækage – vigtige parametre i moderne byggeprojekter.

Det selvbærende monteringssystem PAROC ZEROfix har længe været værdsat for sin enkle konstruktion og høje ydeevneOpdateret system med ny isolering og skrue til effektiv facadeinstallation

Færre komponenter – nemmere indkøb

ZEROfix består af kun fem produkter, hvilket gør det nemt at håndtere både bestilling og lagerføring. Den nye skrue med forbedret gevinddesign giver desuden hurtigere og mere smidig installation – noget der direkte påvirker arbejdskraftomkostningerne positivt.

"Monteringen er nemmere takket være en højere gevindstigning, hvilket gør installationen mere jævn. Det er en forbedring, der værdsættes af både installatører og projektledere," siger Mikael Olofsson, produktchef hos Paroc.

Opdateret beregningsprogram

Parocs digitale beregningsværktøj er opdateret med de nye tekniske specifikationer og hjælper brugeren med at dimensionere systemet og udarbejde bestillingsgrundlag for både isolering og tilbehør – direkte på paroc.dk.

Sikkert valg ved køb

ZEROfix er testet og godkendt i henhold til SP FIRE 105, og isoleringen består af stenuld klassificeret i Euroklasse A1 – et ubrændbart materiale, som også bidrager til lydisolering og fugtmodstand. Det gør systemet til et trygt valg i udbud, hvor både energieffektivitet og brandsikkerhed er afgørende.

Læs mere her

Mere om produktet Isolering af væg og facade

Isolering af væg og facade

En forudsætning for et sundt og behageligt indendørsklima

Ydervægge

Ydervægge

Isolering af boligens ydervægge giver en række fordele

Læs mere

Skillevægge

Skillevægge

Skaber forudsætningerne for en behagelig og tryg bolig

Læs mere

Brochurer

Brochurer

Se vores brochurer her

Læs mere

Byggeri'16

Byggeri'16

Se vores film fra Byggeri '16

Læs mere

Referenceprojekter fra PAROC DANMARK

Hospital, Jyväskylä, Finland

Hospital, Jyväskylä, Finland

Jyväskylä

Der er ingen tvivl om, at Hospital Nova, der ligger på en 5,5 hektar stor g...

Skolecenter, Imatra Finland

Skolecenter, Imatra Finland

Imatra

Byen Imatra blev træt af problemer med indeklimaet i skolerne og besluttede...

Flerfamiliehuse, Mölndal, Sverige

Flerfamiliehuse, Mölndal, Sverige

Göteborg

Området Elisedal ligger i Krokslätt, beliggende i skråningerne mellem Guldhed...

Biogasanlæg Höganäs, Sverige

Biogasanlæg Höganäs, Sverige

Höganäs

Den svenske teknologivirksomhed Cortus Energy har med sin WoodRoll-teknologi ...