Annonce – Dato 5 Feb 2026
En praktisk fordel, når grønne tage indpasses i stramme tidsplaner.

Moderne byggeri følger stramme tidsplaner, og når projektet skal i mål – uanset årstid – er det afgørende med leverandører, der kan reagere hurtigt.
Hos BG Byggros produceres sedumbakkerne i Danmark, midt i landet, hvilket giver en klar fordel: hurtig levering på dag-til-dag-basis også i perioder med skiftende vejr og korte planlægningsvinduer.
Sedumbakkerne er robuste og fleksible i håndtering og pakkes og sendes, når vejret tillader det, hvilket gør at de kan leveres stort set hele året. Planterne tager ikke skade af at blive håndteret i vinterperioden, så BG Byggros leverer også i januar. Planternes vækst foregår i selve bakken, og for sedum er det uden betydning, om bakken står midlertidigt på marken eller direkte på taget. Det betyder en stabil leverance og et produkt, der er klar til montering, når byggeprojektet er klar til at påbegynde det grønne tag.
Moderne byggeprojekter kræver, at både leverandører og håndværkere kan “få tingene til at ske” – året rundt. Med produktion i Danmark kan vi sikre:


BG Byggros håndterer løbende ordrer på flere tusinde kvadratmeter sedum, hvor levering ofte sker med kort varsel. Vores evne til at reagere hurtigt og sikre, at materialerne når frem til byggepladsen i tide skaber værdi hos kunder landet over – og det lykkes også når tidsplanen er stram, og logistikken skal falde på plads hurtigt.
Se mere om produkter og tekniske specifikationer her
Med BGreen-it Sedumbakke fra BG Byggros får du en danskproduceret løsning, der ikke blot lever op til kravene om grønne tage – men også kravene til tempo, fleksibilitet og leveringssikkerhed i moderne byggeprojekter.
Et danskproduceret alt-i-ét bakkesystem til nem, hurtig og effektiv opbygning
Giver et nedtonet sedumtag med lav vegetation og et begrænset antal arter
Taghaver hører under kategorien intensivt grønt tag og giver en frodig have
Til opbygning af alle typer befæstede arealer på grønne tage og taghaver
Nybygning af museum i Aarhus på 3 etager. Selve byggeriet er påbegyndt janu...
Produkt: Grønne tage og taghaver
Hillerød
Novo Nordisk købte jorden og Favrholm i 1993 og genskabte i 1996 søen på ba...
Produkt: Grønne tage og taghaver