Annonce – Dato 26 Feb 2026
Cirkulært design til kontorer, offentlige bygninger og undervisningsmiljøer.

I projekter, hvor design og ansvarlighed spiller en stor rolle, kan tæppefliserne Emerge og Evolve indgå som konkrete eksempler på, hvordan æstetik og ansvarlighed kan gå hånd i hånd. De er udviklet til at kunne produceres igen og igen i et uendeligt cirkulært kredsløb. Hvert design er inspireret af den cirkulære proces og bygger på idéen om, at materialer ikke er statiske, men befinder sig i en kontinuerlig cyklus af forandring.
Tæppefliserne indgår i et cirkulært lukket kredsløb:
Det cirkulære forløb betyder at tæppefliserne har et meget lavt CO₂-aftryk – som arkitekter og bygningsejere kan drage stor fordel af i projekter, som ønskes bæredygtighedscertificeret.
Emerge - samlet CO₂‑udledning: 1,21 kg CO₂eq/m²
Evolve - samlet CO₂‑udledning: 1,36 kg CO₂eq/m²
Cirkulært CO₂ aftryk: ifølge Environmental Product Declaration (EPD) EPD-IES-0026338:001 DESSO Emerge, EPD-IES-0026337:001 DESSO Evolve, eksternt verificeret af Bureau Veritas, baseret på det samlede CO₂ aftryk (Moduler A–D) med et cirkulært lukket kredsløbsscenarie muliggjort gennem Tarkett’s Restart®-program for genanvendelse og take-back.”

Emerge og Evolve findes i 32 douche farver med udtryksfulde mønstre og bløde, teksturerede kvaliteter inspireret af cirkulære materialer og systemer. Kollektionerne gør det muligt at skabe harmoniske kombinationer til gulve i kontorer, offentlige bygninger og på hoteller. Ved at hylde skønheden i ujævnhed og teksturvariation inviterer disse kollektioner til at blive rørt ved, oplevet og værdsat – igen og igen.
Emerge tæppeflisernes subtile, materialerige design henter inspiration fra strukturen og mønstret i genanvendte garnfibre. Grundfarven komplementeres af farveaccenter, der træder frem i de tilbagevendende mønstre, der ligner penselstrøg. Med sit jævnt fordelte mønster skaber Emerge ro og harmoni i rummet.
Evolves organiske design minder om hvordan kalciumkarbonat udvikler sig over tid som genanvendt materiale i den cirkulære proces. Det dristige, retningsfrie mønster bidrager til et markant designstatement, og de bløde bevægelser på flisen kan bruges til at styre det visuelle flow.

Tæppefliserne fra Tarkett er designet til at holde længe, men når de på et tidspunkt er udtjent, tilbyder Tarkett at afhente dem og sende dem i et lukket kredsløb til eget genanvendelsescenter, hvor de bliver til næste generation af gulvbelægning.
Tarketts unikke indsamlings- og genanvendelsesprogram ReStart® gør denne cirkulære rejse mulig: garn og bagside adskilles i Tarketts Carpet Recycling Centre i Holland, før materialerne får nyt liv – igen og igen.
For at følge de udledninger, der genereres og spares gennem hver produkts livscyklus, beregner og verificerer Tarkett med ekstern 3. part det cirkulære CO₂-aftryk for tæppefliserne. Tarkett begrænser brugen af jomfruelige råmaterialer og undgår CO₂-intensive ’end-of-life’-metoder som forbrænding og deponi.
Læs mere her
Med DESSO AirMaster går ultimativ innovation og effektivitet op i en højere e...
DESSO Torso Marine er IMO-certificeret og dermed velegnet til maritim brug
Nybygning | København S | 150 mio.kr
Nybygning af videregående uddannelser i København S på 6 etager hvor den ene ...
Produkt: Linoleumsgulve