Fra byggeaffald til nye gulve med Tarkett ReStart

Annonce – Dato 29 okt 2025

Genanvendelse af gulvaffald

Med skærpelsen af bygningsreglementet pr. 1. juli 2025 er grænseværdien for CO2-udledning reduceret med omkring 50 procent. Samtidig er der indført krav til byggeprocessen, hvor især håndtering af byggeaffald – herunder gulvaffald – rummer potentiale for CO2-besparelser. 

Mange hovedentreprenører og bygherrer arbejder allerede målrettet med at dokumentere og nedbringe udledningen fra materialeforbrug, transport og energiforbrug, men byggepladsens affald udgør fortsat en betydelig belastning og kan stå for op mod 40 procent af den samlede CO2-udledning.

Denne udfordring påtager Tarkett sig medansvar for at løse med sit take-back-program ReStart. Siden 2010 har Tarkett indsamlet forskellige fraktioner af installationsspild og post-use gulvmaterialer: vinyler, linoleum, LVT-klikgulve og tæppefliser for at genanvende dem i produktion af nye gulve.

Tarketts definition af genanvendelse følger standarden ISO 14021. For Tarkett betyder det transparens og dokumentation af 1-1 genanvendelse; fx at gamle gulve ikke bare omdannes til f.eks. havemøbler, men at materialet reelt indgår i produktionen nye Tarkett-gulve. Sortering og klargøring til genanvendelse sker på Tarketts otte ReStart-centre i Europa. 

Gratis returordning for gulvaffald

Gratis returordning for gulvaffald

Med ReStart opstiller Tarkett bigbags til opsamling af gulvaffald på byggepladsen. Alt fra installationsspild til beskadigede materialer samt visse udtjente gulve ved renoveringsbyggeri kan placeres i bigbagsene, hvorefter Tarkett afhenter og sender affaldet til genanvendelsescentret på sin fabrik i svenske Ronneby. Alt sammen uden beregning. 

For entreprenørerne betyder det en nem og gratis løsning, der også reducerer risikoen for fejlsortering og bøvl med blandede fraktioner.

Fra spild til besparelse

Ved installation af f.eks. LVT-klikgulve ender op mod otte procent som afskær, hvilket for 5.000 m² gulv bliver til omkring 400 kg affald. Med ReStart håndteres denne mængde på en måde, der kan spare bygherre for op til fire ton CO2.

ReStart fra Tarkett

Dokumentation via EPD’er

Et andet område, hvor Tarkett ønsker at lette bygherrers CO2-afregning er virksomhedens miljøvaredeklarationer (EPD’er). Tarketts gulvprodukter har EPD’er, der dokumenterer hele livscyklussen – fra produktion til affaldshåndtering og genanvendelse. 

Tarketts EPD’er gør det lettere for bygherrer at udarbejde klimaregnskabet. Når CO2-belastningen skal beregnes, indgår både produktion, transport og bortskaffelse – og alle disse aspekter er inkluderet i EPD’erne.

Kombinationen af EPD’er og ReStart-programmet betyder, at bygherre kan dokumentere en reel CO2-reduktion og samtidig sikre sporbarhed i rapporteringen til myndigheder og certificeringsordninger som DGNB, BREEAM eller LEED.

Nye grænseværdier i kg CO2-ækv. pr. m²/år fra 1. juli 2025

  • Sommerhuse under 150 m2: 4,0 kg
  • Sommerhuse over 150 m2: 6,7 kg
  • Enfamiliehuse o.l.: 6,7 kg
  • Etageboliger og erhvervsbyggeri: 7,5 kg
  • Institutioner m.v.: 8,0kg
  • Byggeprocessen 1,5 kg

Kilde: Dansk Håndværk og Tarkett.
Læs mere her

Building Green

Mød Tarkett på Building Green København 2025 på stand nr. 74

Referenceprojekter fra Tarkett A/S

Helle Mardahl Studio og Shop
DMJX Danmarks Medie- og Journalisthøjskole

DMJX Danmarks Medie- og Journalisthøjskole

Nybygning | København S | 150 mio.kr

Nybygning af videregående uddannelser i København S på 6 etager hvor den ene ...

EUC Lillebælt - nye gulve
Egersund Forum - nyt gulv