Annonce – Dato 25 Feb 2016
Nyudviklede isoleringsløsninger til nybyggeri og renovering
Nyudviklede isoleringsløsninger til nybyggeri og renovering
ISOVER har længe fokuseret på udviklingen af produkter og løsninger, der kan være med til at optimere byggeriet, når det gælder funktionalitet, energioptimering, arbejdsmiljø og effektive arbejdsprocesser på byggepladsen.
Som en naturlig del af denne udvikling introducerer ISOVER nu to innovative løsninger til hhv. facadeisolering af nye etagebyggerier og komfortisolering af ældre – ofte bevaringsværdige - bygninger med indeklimaproblemer:
Et nyt innovativt og effektivt facadesystem, der anvendes til nybyggeri. Det anvendes primært til nye etageboliger, hvor der ønskes skalmuring, men også til lavt byggeri med større facadearealer.
Kombinationen af det effektive isoleringssystem og en hurtigere byggeproces giver mulighed for tidligere aptering og hurtig ibrugtagning af bygningen – og dermed en bedre totaløkonomi.
Se mere på www.isover.dk/weatherProof
Et nyt indvendigt isoleringssystem til renovering af ældre bygninger med massive murkonstruktioner.
Systemet er opbygget med basis i en ISOVER λ30 glasuldsisolering, der sikrer et godt indeklima, god komfort og energibesparelser. Derudover er det et system, som giver sikkerhed imod skimmelsvampe eller råd i etageadskillelsernes bjælkeender.
ISOVER RetroWall har en indbygget affugter, der - kombineret med luftcirkulationen bag systemets isolerende indervæg - effektivt fjerner fugt. Desuden sikrer de højisolerende ISOVER glasuldsplader mod kuldestråling fra ydervæggen – og bidrager generelt til en væsentligt mindre varmeregning.
ISOVER RetroWall System er nomineret til byggeriets energipris på BYGGERI´16.
Se mere på www.isover.dk/RetroWall
ISOVER deltager på Byggeri´16, og de er til at finde på stand nr. D 5414, hvor de nye isoleringssystemer kan opleves.
Anlægsarbejde | Middelfart Kommune | 0,3 Mio.kr
Anlægsarbejde af samlingssteder i Middelfart Kommune . Selve byggeriet er påb...
Produkt: Bygningsisolering