NEDTØRRET TRÆ BEVARER FORMEN
Den absolut vigtigste egenskab for træet i en sauna er, at det kan klare de store temperaturforskelle imellem opvarmet og afkølet. Södra leverer saunapaneler i stærkt nedtørret gran eller asp, og det er afgørende, at træet indeholder så lidt fugt som muligt. Lavt fugtindhold er en forudsætning for, at panelerne bevarer deres form, når de udsættes skiftevis for kulde og varme. Derfor må man aldrig anvende almindelige profilbrædder, da de kan vride sig og blive skæve.
INGEN UDSIVENDE HARPIKS
Udover at bevare formen har Södras saunapaneler den fordel, at de ikke sveder harpiks, når temperaturen stiger inde i saunaen. Det skyldes, at træet kun har ganske få knaster af ubetydelig størrelse, så der er ingen problemer med udtrængende harpiks, som man ellers risikerer at få på huden og tøjet. Desuden er både gran og asp karakteriseret ved, at træsorterne ikke er særlig varmeledende. Det føles derfor ikke ubehageligt varmt, når man læner sig op af panelerne. Saunapanelerne er forsynet med en afrundet og blød kant i modsætning til normale profilbrædder, som er skarpkantede.
GLAT ASP UDEN RISIKO FOR SPLINTER
Når man bygger sin sauna af træ fra Södra, opnår man en helt fantastisk siddekomfort. Södra leverer udelukkende bænktræ i omhyggeligt bearbejdet asp, som har en fuldstændig silkeglat og fin overflade. Der er ingen risiko for at få træsplinter uhensigtsmæssige steder.
Södra kan levere saunapaneler og bænktræ uanset ordrens størrelse. Ingen ordre er for lille, og man risikerer derfor heller ikke at brænde inde med et restlager.
VORES SORTIMENT I TRÆ TIL SAUNER
Fyr, Asp
Få alle detaljer om dette projekt med abonnement hos
Nybygning | Hjørring | 179,5 mio.kr
Nybygning af skole 0-10, klasse i Hjørring på 2 etager . Selve byggeriet er p...
I THY, et af Danmarks mest vejrbelastede steder, ligger Fårup Sommerland. Her...
Produkt: Træ fra bæredygtig skovdrift
Nybygning | København | 175 mio.kr
Nybygning af boligbyggeri m.m. svarende til 1 bygninger i København med 54 le...
Nybygning | Roskilde | 74 mio.kr
Nybygning af boligbyggeri m.m. svarende til 6 bygninger i Roskilde med 67 lej...