Annonce – Dato 28 sep 2016
To specialister - et system - samme synergi
Nyt samarbejde mellem Siedle og JUNG
To specialister - et system - ny synergi
Siedle som specialist i bygningskommunikation og Jung som specialist i bygningssystemteknik forener nu deres kræfter. JUNG og Siedle tilbyder således hele elinstallationen som totalløsning, lige fra kontaktsystemer, svartelefoner, bygningsautomation med KNX og til hele Siedle-sortimentet inden for dørkommunikation. Inklusive app, den mobile video-svarenhed Scope og systemudvidelser som fx postkasser, adgangskontrol og belysning.
Avanceret konfigurator
Alle enheder er integrerede i de relevante projekteringsværktøjer, programmer og manualer samt i Siedle-online-konfiguratoren, der fra nu af også er tilgængelig på JUNGs hjemmeside. Med det innovative online-tool kan komplette dørtelefonanlæg projekteres, kalkuleres og visualiseres som totalløsning trin for trin, inklusive svartelefonerne fra JUNG.
Dørkommunikation med ambitioner
Samarbejdet gør det muligt at tilbyde designmæssige og tekniske totalløsninger af høj kvalitet og stor alsidighed. Alle svartelefoner fra JUNG fungerer med alle In-Home-anlæg fra Siedle, og dermed kan kundeønsker om svartelefoner i kontaktdesign nu opfyldes.
En unik synergi
For arkitekter og rådgivere har samarbejdet konkrete fordele: De kan projektere hele bygningen i ét system inden for dørkommunikation og bygningsautomation. Enestående er også mulighederne for formgivning og design. Både Siedle og JUNG tilbyder et kæmpestort udvalg af overflader og materialer, og begge virksomheder lægger stor vægt på kvalitet, innovation og muligheden for eftermontering.
Mere information: www.siedle.dk
Nybygning | Aarhus | 600-800 mio. kr.
Nybygning af kontorbygning i Aarhus på 12 etager hvor den ene etage er under ...
Produkt: Adgangskontrol
Tilbygning | Aarhus | 60,0 Mio.Kr.
Tilbygning af hospital i Aarhus på 2 etager hvor den ene etage er under jorde...
Produkt: Adgangskontrol
Nybygning | Aalborg | 40,0 Mio.Kr.
Nybygning af boligbyggeri m.m. i Aalborg med 21 lejligheder på 10 etager . Se...
Nybygning | Aalborg | 60 Mio.kr
Nybygning af boligblokke i Aalborg med 68 lejligheder på 11 etager hvor den e...
Produkt: Udendørs dørtelefonanlæg