Schüco WoodDesign – Aluminiumsvinduer med trædesign

Annonce – Dato 25 mar 2025

Træ er et tidløst og alsidigt naturmateriale, som gør det meget trendy i indretningen. For at imødekomme disse indretningskrav med et holdbart vindue af høj kvalitet har Schüco kombineret både træ og aluminium i ét vinduessystem.

Træ er et tidløst og alsidigt naturmateriale, som gør det meget trendy i indretningen

Aluminium udvendigt, træ indvendigt

Schüco AWS (Aluminium Window System) WoodDesign er den perfekte kombination af design, materialer og funktionalitet. En valgfri træliste på indersiden af vinduesprofilen gør det muligt at få indersiden til at smelte harmonisk sammen med interiøret. Aluminium bruges på ydersiden på grund af dets fremragende stabilitet, holdbarhed og egenskaber.

Vinduesrammerne og de udvendige rammer på Schücos aluminiumsvinduer danner en visuel helhed, hvor rammen næsten er helt skjult af den udvendige ramme

Vinduesrammerne og de udvendige rammer på Schücos aluminiumsvinduer danner en visuel helhed, hvor rammen næsten er helt skjult af den udvendige ramme. Alle Schüco-vinduerne kan fås med forskellige farver på inder- og ydersiden. Med Schüco WoodDesign er det også muligt at få ægte træ på indersiden af vinduet, så det passer til indretningen, men stadig bevare alle de gode egenskaber, som man får fra et alu-vindue, f.eks. mulighed for store dimensioner, optimal varmeisolering og høj stabilitet.

Schüco AWS WoodDesign fås til bloksystemer med en byggedybde på 75 og 90 mm og med følgende egenskaber.

  • En kombination af dekorative lister af naturligt egetræ samt holdbart og vejrbestandigt aluminium
  • En bred vifte af designmuligheder for perfekt koordinering med din indretning
  • Et nyt, varieret udvalg af vinduesgreb til høje designkrav

Vil du vide mere om Schüco AWS WoodDesign kan du læse mere om det her.

Er du arkitekt eller projekterende og gerne vil vide mere omkring Schüco AWS WoodDesign? Så kontakt gerne vores Architectural Projects Manager Mads Trøst eller Kim Anker Nielsen.

Sjælland
Mads Trøst
[email protected]
+45 24 41 49 96

Jylland og Fyn
Kim Anker Nielsen
[email protected]
+45 20 28 29 86

Mere om produktet Vinduer

Vinduer

Schüco vinduessystemer

CAD
CAD
Bim-objekter til vinduer

Bim-objekter til vinduer

Klik her og se vores bim-objekter til vpres vinduer

Læs mere

Referenceprojekter fra Schüco Denmark ApS

H.C Andersen Museum

H.C Andersen Museum

Nybygning | Odense Kommune | 0 mio.kr

Nybygning af museum i Odense Kommune. Selve byggeriet er påbegyndt juni 202...

Højvangen kirke

Højvangen kirke

Nybygning | Skanderborg | 95 mio.kr

Nybygning af kirke/menighedshus svarende til 1 bygninger i Skanderborg på 1 e...

Ishøj Teater

Ishøj Teater

Nybygning | Ishøj | 55 mio.kr

Nybygning af teater svarende til 1 bygning i Ishøj på 1 etage. Selve byggerie...

Knud Højgaards Hus

Knud Højgaards Hus

Indv.renovering | København K | 100 mio.kr

Indv.renovering af kontorbygning i København K på 4 etager . Selve byggeriet ...