Nybygning af teater svarende til 1 bygning i Ishøj på 1 etage. Selve byggeriet er påbegyndt november 2023 med en beregnet byggeperiode på 18 måneder til en anslået udgift på 55 mio.kr med et brutto areal på 1040 m².
Bygherren er Ishøj Kommune og som arkitekt er valgt Wohlert Arkitekter A/S. Projektet udføres i form af hovedentreprise, som ventilationsentreprenør er Gunnar Kristensen VVS A/S og Gunnar Kristensen VVS A/S er valgt som VVS-entreprenør. El-installationerne håndteres af Svend Lajer & Søn El-anlæg A/S.
Det nye Ishøj Teater forener markant arkitektur med funktionelle og skræddersyede Schüco-løsninger. Projektet er realiseret i tæt samarbejde med Schüco-partner Fazade A/S, som har bidraget med glasfacader og dørpartier, der understøtter både bygningens udtryk og de tekniske krav. Få alle detaljer om dette projekt med abonnement hos
Nybygning | Odense Kommune | 0 mio.kr
Nybygning af museum i Odense Kommune. Selve byggeriet er påbegyndt juni 202...
Produkt: Facader
Nybygning | Skanderborg | 95 mio.kr
Nybygning af kirke/menighedshus svarende til 1 bygninger i Skanderborg på 1 e...
Produkt: Facader
Indv.renovering | København K | 100 mio.kr
Indv.renovering af kontorbygning i København K på 4 etager . Selve byggeriet ...
Produkt: Facader