Tak for din interesse i vores RENOLIT ALKORPLAN Cool-løsning!

Annonce – Dato 5 Feb 2026

Syntetisk vandtæt membran til energieffektive kolde tage.

Renolit løsning er syntetisk vandtæt membran til energieffektive kolde tage

Vi ved, at det kan være svært at vælge den rigtige vandtætningsløsning til dine bygninger. Derfor vil vi gerne hjælpe dig med at forstå, hvorfor RENOLIT ALKORPLAN Cool skiller sig ud fra andre løsninger på markedet.

Med sit forbedrede design og usynlige hvide svejsninger garanterer denne membran langvarig vandtætning og et fejlfrit udseende på ethvert tag.

Denne innovative løsning forbedrer den termiske ydeevne takket være dens evne til at reflektere solstråling, hvilket reducerer behovet for aircondition i bygninger betydeligt.

Cool-tagmembranen er meget effektiv til at forbedre komforten, især om sommeren i bygninger uden aircondition, og til at reducere CO₂-udledningen gennem lavere energiforbrug.

De vigtigste fordele ved RENOLIT ALKORPLAN Cool-membranen:

De vigtigste fordele ved RENOLIT ALKORPLAN Cool-membranen

  • Højt solrefleksionsindeks (SRI): Membranen har et solrefleksionsindeks på 115, det højeste på markedet, certificeret af Cool Roof Rating Council (CRRC). Denne høje SRI-værdi understreger membranens overlegne effektivitet i at reflektere solenergi, hvilket ikke kun reducerer bygningens kølebehov, men også forbedrer ydeevnen af solceller installeret på taget. Ved at holde dobbeltsidede solceller på en lavere temperatur øger det reflekterede sollys deres effektivitet og øger produktionen af vedvarende energi med mindst 20 %.
  • Den avancerede belægning letter: Den avancerede belægning letter afstrømningen af vand og snavs, så den ser renere ud og reducerer vedligeholdelsesarbejdet. Dette eksklusive produkt, der er hvidt overalt, tilbyder en kvalitetsfinish, der er meget værdsat af fagfolk i branchen.

Drag fordel af kombinationen af RENOLIT ALKORPLAN Cool med RENOLIT ALKORPLAN Solar bar og RENOLIT ALKORPLAN Slip Resistant Walkway:

  • Forbedret energieffektivitet: betydelig reduktion af kølebehovet og øget fotovoltaisk ydeevne.
  • Bedre investeringsafkast for dine fotovoltaiske installationer: den lavere temperatur på tagfladen øger ydeevnen af de fotovoltaiske paneler.
  • Garanteret vandtætning: overlegen beskyttelse mod fugt og lækager.
  • Bæredygtighed: bidrager til at reducere dit CO2-aftryk og er i overensstemmelse med grønne certificeringer som LEED og BREEAM.
  • Beskyttelse: af den underliggende vandtætningsmembran mod utilsigtet beskadigelse.
  • Sikkerhed: sikker adgang for vedligeholdelsesoperatører på glatte tage.
  • Holdbarhed: forlænger levetiden af din vandtætningsmembran.

RENOLIT ALKORPLAN Cool bruges allerede i adskillige projekter rundt om i verden og tilbyder en æstetisk og effektiv langsigtet løsning. Indarbejd denne avancerede vandtætningsløsning i dit næste projekt og gør en forskel med hensyn til energibesparelser, bæredygtighed og komfort.

Vores RENOLIT ALKORPLAN-produkter er ikke kun designet til at reducere bygningers behov for aircondition betydeligt, reflektere solstråling og omdefinere sikkerhedsstandarder for tagvedligeholdelse, men de passer også perfekt til certificeringer for grønne bygninger.

Mere information

Mere om produktet Tætningsmembran til højreflekterende tage - Cool Roof

Tætningsmembran til højreflekterende tage - Cool Roof

RENOLIT ALKORPLAN Cool tagdækningssystemer anvendes over hele verden

RENOLIT ALKORPLAN F
RENOLIT ALKORPLAN L
Keep it cool

Keep it cool

RENOLIT ALKORPLAN Bright

Læs mere

RENOLIT ALKORPLAN F

RENOLIT ALKORPLAN F

Mekanisk monteret system

Læs mere

RENOLIT ALKORPLAN L

RENOLIT ALKORPLAN L

Løst lagt system med ballast

Læs mere

GBCe - FLEXIBLE PVC-P WATERPROOFING MEMBRANES
Renolit CE certifikat
Westhub Logistic Center Lithuania
EPD - RENOLIT ALKORPLAN F Bright / Cool

Referenceprojekter fra RENOLIT Alkorplan

Kamida Westhub – Kaunas - Lithuania

Kamida Westhub – Kaunas - Lithuania

Westhub er det grønneste logistikcenter i hele Litauen. Udviklet af Kamida NT...

Ring III Park project- Vantaa - Finland

Ring III Park project- Vantaa - Finland

Vantaa

Et grønt tag er ikke bare et tag over hovedet, og derfor har den lokale reger...

Bally Shoes - Switzerland

Bally Shoes - Switzerland

Bally vælger RENOLIT for at forny dækningen af sit hovedkvarter i Caslano, Ca...

Wintercircus – Ghent - Belgium

Wintercircus – Ghent - Belgium

Gent

Wintercircus skinner igen i centrum af Gent, Belgien, og bliver et center f...