Annonce – Dato 9 Apr 2026
Et stærkere og lettere alternativ til glas i urbane drivhuse og orangerier.
Drivhuse er ikke længere kun forbeholdt private parcelhushaver; de er i dag en integreret og essentiel del af moderne arkitektur. I byudviklingen ser man i stigende grad tagterrasser og grønne gårdhaver med multifunktionelle opholds- og dyrkningsrum, som fremmer fællesskab og biodiversitet.

Polycarbonat termoplader er et attraktivt alternativ til traditionelt glas i drivhuse og orangerier, der forener lethed og styrke med et elegant og funktionelt design.
I fælles boligområder og offentligt tilgængelige byrum er det en væsentlig fordel, at materialet kan modstå daglig brug og skiftende vejrforhold uden at gå i stykker. Polycarbonat er ekstremt slagfast og langt mere modstandsdygtigt over for stød og brud end almindeligt glas. Samtidig vejer PC-plader betydeligt mindre, hvilket reducerer belastningen på den bærende konstruktion og gør montage og byggeproces både lettere og mere effektiv.


RIATHERM termoplader i klar, 10 og 16 mm tykkelse.
Termoplader fra RIATHERM LUX sikrer et transparent og lyst udtryk, der visuelt matcher glas, men som er betydeligt stærkere. De glasklare plader lader rigeligt dagslys slippe ind, og med UV-beskyttelse på begge sider og 20 års garanti, sikres en lang holdbarhed, så udseendet bevares over tid.
Samtidig byder polycarbonat på en række imponerende tekniske fordele. Med en tykkelse på 16 mm sikrer pladen effektiv isolering. Den særlige konstruktion med indbyggede luftkamre øger varmeisoleringen markant sammenlignet med enkeltlagsglas og skaber et mere stabilt og behageligt klima - ideelt for både planter og mennesker.
Termoplader er utroligt nemme at tilpasse, idet de kan skæres direkte på byggepladsen. I modsætning til glas, som skal specialproduceres i bestemte mål og derfor kan øge både leveringstid og omkostninger, giver polycarbonat mulighed for løbende justeringer uden væsentlige merudgifter. RIAS tilbyder også bearbejdning af pladerne, hvis de skal skæres eller bukkes inden levering.
Polycarbonatplader fra RIATHERM og RODENA kan anvendes i både små og store projekter og tilpasses forskellige arkitektoniske udtryk, hvad enten det drejer sig om minimalistiske og stringente designs eller mere organiske og eksperimenterende løsninger.
Polycarbonat termoplader er således en moderne og fremtidssikret løsning til drivhuse, der rækker langt ud over private anvendelser. Kombinationen af høj styrke, lav vægt, gode isoleringsegenskaber og stor designfrihed gør materialet til et oplagt valg i en tid, hvor grønne løsninger og bæredygtig byudvikling er i fokus.
For mere information om termoplader og rådgivning til dit næste projekt, besøg rias.dk eller kontakt os på tlf. +45 46 77 00 40.
Et bredt sortiment af plader, der kan bruges til alle typer af overdækninger
Glasklare plader i ekstra kraftigt materiale – et godt alternativ til glastag
Vejledningen kan bruges til alle tykkelser af termoplader
Nybygning | Rødovre | 12,8 mio.kr
Nybygning af skøjtehal svarende til 1 bygninger i Rødovre på 1 etager . Selve...
Produkt: Facadepaneler
Nybygning | Haderslev | 86 mio.kr
Nybygning af skole 0-10, klasse i Haderslev på 2 etager . Selve byggeriet er ...
Produkt: Termotag
Udv.renovering | Aalborg | 2,5 mio.kr
Udv.renovering af kollegier/ungdomsboliger i Aalborg . Selve byggeriet er påb...
Produkt: Ovenlys
Indv.renovering | Hillerød | 7 mio.kr
Indv.renovering af hospital i Hillerød . Selve byggeriet er påbegyndt juni 20...
Produkt: Facadepaneler