Annonce – Dato 12 jun 2025
Med integreret klæbekant og 40 års garanti er MH+ hurtigt og sikkert at lægge.
Når tagkonstruktionen skal beskyttes mod slagregn, sne og fugt, er valget af undertag afgørende. Med alpha Pro MH+ fra BetaPack får man ikke kun et diffusionsåbent undertag i højeste kvalitet – man får også en løsning, der er optimeret til hurtig og sikker montage. MH+ er en videreudvikling af BetaPacks populære MH-model og leveres med integreret klæbekant, som forenkler montagen og sikrer en tæt og robust løsning. Undertaget er DUKO-klassificeret til Middelhøj, og med 40 års produktgaranti samt 30 års genetableringsgaranti matcher det branchens højeste standarder. Det unikke ved MH+ er kombinationen af styrke, lav vægt og høj funktionalitet. Det er opbygget med tre lag – tætvævede fibermaterialer yderst og inderst samt en avanceret funktionsfolie i midten. Denne konstruktion giver ikke kun UV-beskyttelse og modstandsdygtighed over for blafring, men muliggør også diffusion indefra – så fugt slipper ud, men ikke ind.
Takket være den integrerede klæbekant og en lav vægt på blot 8 kg pr. rulle (1,1 x 30 m) er MH+ let at håndtere og hurtig at montere – også i udfordrende tagkonstruktioner. Undertaget kan lægges både på langs og tværs af spær, og det fastgøres let med hæfteklammer og afstandslister. Ved vandret montage sikrer den integrerede klæbekant en nem og effektiv samling, der gør membranen helt tæt og forhindrer kold luft i at trænge ind og reducere isoleringsevnen. Overlæg ved tagfod klæbes med alpha UV Tape eller alpha Duplex Tape for ekstra tæthed.
MH+ kan anvendes både som undertag og som diffusionsåben vindspærre. Det er velegnet til uventilerede tagkonstruktioner og kan ligge direkte op mod isoleringen, hvilket gør det ideelt til moderne, tætte lavenergibyggerier. Ved montage på fast underlag – f.eks. krydsfiner – opnår både MH og MH+ klassifikation Høj-Normal.
BetaPack tilbyder naturligvis en detaljeret montageanvisning og rådgivning ved teknisk valg. Det anbefales at bruge DUKO’s værktøj til valg af undertag samt at følge gældende anvisninger fra BUILD, BYG-ERFA og TRÆ Information.
Læs mere om alpha Pro MH+ og find den komplette montagevejledning på www.betapack.dk – eller kontakt BYG-teamet på tlf. 7020 8700 for kompetent rådgivning.
Nybygning | Solrød | 33 mio.kr
Nybygning af vuggestue/børnehave i Solrød på 1 etager . Selve byggeriet er på...
Produkt: Dampspærresystem og vindspærre
Nybygning | Hillerød | 100 Mio.kr
Nybygning af boligblokke svarende til 9 bygninger i Hillerød med 100 lejlighe...
Produkt: Dampspærresystem og vindspærre
Produkt: Dampspærresystem og vindspærre
Ombygning | Vordingborg | 2 mio.kr
Ombygning af boligbyggeri m.m. i Vordingborg med 4 lejligheder på 2 etager . ...
Produkt: Dampspærresystem og vindspærre