Annonce – Dato 2 jun 2026
Vi får det også til at fungere i dit projekt – brug os som sparringspartner.
Foto: Nykredit, København – her er kantinen en foodhall.
Disken skal på den ene side være den ideelle arbejdsplads og på den anden side være en indbydende oplevelse for gæsterne. Vi er på hjemmebane, når det handler om løsninger, der fungerer på begge sider.
Tag os med til bords når de første tanker tænkes og byggeriet planlægges. Vi forstår at lytte, og vi forstår at stille spørgsmål, for det handler om at forstå jeres krav og ønsker. Vi har en omfattende viden og erfaring med de detaljer, der får små og store diske til at fungere. Vi ved noget om, hvordan opbevaring, tilberedning og præsentation bliver optimal og hvordan hygiejne, rengøring, ergonomi, energiforbrug og holdbarhed optimeres. Og vi ved, hvordan det effektive flow skal være, når gæsterne strømmer til.

Fotos: Nykredit food hall, København - diske med hver sit udtryk.
Vi er 23 medarbejdere i projektafdelingerne i Aarhus og København med årelang erfaring – nogle er specialister, andre er certificerede rådgivere. Vi måler op, laver forslag til diskens indretning og installationsbehov, og vi tilpasser materialer og udstyr til forholdene. Vi visualiserer i Revit, så vores tegninger kan indgå i bygningsmodellen.
I mere end 50 år har BENT BRANDT været en solid, anerkendt samarbejdspartner for bygherrer, arkitekter, entreprenører og rådgivere. Vi er Danmarks største leverandør af udstyr og service til restauranter, hoteller og kantiner. Vi er valgt som forhandler af vel nok det bedste sortiment af indretningskomponenter, maskiner og isenkram fra verdens førende producenter. Vi er konkurrencedygtige på kvalitet og pris, og vi har gennem årene skabt et nært og loyalt samarbejde med specialproducenter, montører og håndværkere, der med faglig stolthed tager ansvar for det færdige resultat.
Vi engagerer os, vi følger tingene til dørs, og vi leverer til aftalt tid og pris.

Is- og serveringsdisk hos Ismageriet i Kødbyen, København
H2O Shift Power Pack-teknologi nedbryder fedt og partikler løbende via elektrostatiske felter og uden brug af kemikalier og energi til driften. Fedtaflejringer i emfang og ventilationskanaler reduceres med op til 95%, så risikoen for brand reduceres. Teknologien tager også kampen op med lugtgener til gavn for arbejdsmiljøet samtidig med, at levetiden på anlægget øges. Læs mere: Her
Vi kommer gerne til jer, men I er også meget velkomne til at besøge os i Aarhus og København, hvor vi i fællesskab kan finde idéer og inspiration i vores store showrooms, demobarer og inspirationskøkkener.
Hent mere inspiration på vores hjemmeside, hvor vi præsenterer vi et utal af referencer – alle specielle løsninger, der opfylder forskellige behov. Referencer
Se flere eksempler på disk- og buffetløsninger i en bog, som du kan hente: Her
Nybygning | Sønderborg | 500 mio.kr
Nybygning af hotel/motel svarende til 2 bygninger i Sønderborg med 190 lejlig...
Produkt: Projektsalg
Silkeborg
Byggestart: 1/5-2015. Bygherre: Teknisk Skole Silkeborg. Arkitekt: Årstid...
Produkt: Projektsalg
Produkt: Projektsalg
København N | 0 mio.kr
Selve byggeriet er påbegyndt april 2014 med en beregnet byggeperiode på ...
Produkt: Projektsalg