Annonce – Dato 25 nov 2025
Kørende trafik i produktionsanlæg. I produktionsanlæg og lagre medfører altid en risiko for sammenstød. Hos d-flexx udarbejdes sikkerhedsplaner for at være klar, når risikoen bliver til virkelighed.
d-flexx vurderer trafikrelaterede risici på arbejdspladsen og udvikler planer, der reducerer dem. Løsningerne adskiller køretøjer fra fodgængere og infrastruktur, forenkler navigation og mindsker risikoen for sammenstød. Med fysiske barrierer styres menneske- og materialestrømme, effektiviteten øges, og konsekvenserne af hændelser reduceres.

d-flexx polymerbeskyttelser kombinerer høj mekanisk modstand med elasticitet. De er designet til at deformere ved kollisioner, stoppe køretøjet og vende tilbage til deres oprindelige form. Denne fleksibilitet beskytter de kolliderende køretøjer mod skader og reducerer belastningen på betongulve, hvilket minimerer nedetid og dyre reparationer.
AP Grønt, en førende dansk producent af bladgrøntsager med base på Sjælland, leverer til både hjemmemarkedet og eksportmarkeder og overholder samtidig strenge fødevaresikkerheds- og bæredygtighedsstandarder. Her er, hvorfor de valgte at samarbejde med d-flexx.
Se video om AP Grønt testimonial
