Annonce – Dato 13 maj 2025
Hos os elsker vi at realisere unikke visioner – specialløsninger, der ikke findes magen til. I Højvangen Kirke har vi haft fornøjelsen af at producere og udføre specialinventar designet af Henning Larsen Architects. Det er netop det særlige og det stedsspecifikke arkitektens design, der driver os i vores arbejde.
Høyvangen Kirke i Skanderborg blev indviet den 1. december / første søndag i advent i 2024.
Selvom vi ofte arbejder i træ, spænder vores erfaring bredt, og vores brede materialeerfaring gør os i stand til at kombinere træ med andre materialer, når det understøtter og forstærker det ønskede udtryk og den tiltænkte funktion i arkitektens design.
Tag for eksempel de elegante rammer foran kirkens vinduer. Her har vi omsat Henning Larsens design, inspireret af komiko-traditionen, til virkelighed. Det er et diskret, men stærkt greb, som fanger lyset og skaber en særlig rytme i rummet.
Både døbefont og prædikestol er udført af os specifikt til Højvangen Kirke ud fra Henning Larsens tegninger – og netop sådanne opgaver, hvor æstetik, funktion og materialer smelter sammen i produktionen, er noget af det, vi brænder allermest for.
Foto: Mølvig.
Kontakt os gerne, hvis I har en idé, der kræver et helt særligt snedkeri på info@jji.as.
Læs mere her: www.jji.as/
Vi skaber udstillingenmodulerne efter dit design og sikrer integration af teknik
Vi producerer elementer, der kan opfylde dine krav til funktioner i butikken
Nybygning | Vejle | 68 mio.kr
Nybygning af boligbyggeri m.m. svarende til 2 bygninger i Vejle med 48 lejlig...
Produkt: Specialinventar
Nybygning | København | 175 mio.kr
Nybygning af parkeringshus/kælder i København . Selve byggeriet er påbegyndt ...
Produkt: Akustikelementer