Fleksibel solafskærmning til moderne skolebyggeri

Annonce – Dato 13 nov 2025

Stor erfaring bag effektiv rådgivning til Den Internationale Skole.

Den Internationale Skole i Billund har udvidet og har nu plads til over 500 elever i nye, lyse rammer. Udvidelsen er en del af skolens strategi for moderne læringsmiljøer med fokus på trivsel, energioptimering og et sundt indeklima.

MRAS har bidraget med både rådgivning og levering af solafskærmning, der understøtter komfort, fleksibilitet og funktionalitet i bygningerne. Til projektet er der valgt hele fire forskellige typer af indvendig solafskærmning. Kombinationen giver mulighed for at tilpasse lys og temperatur i de enkelte rum efter brug og tidspunkt på dagen.

Godt indeklima med effektiv solafskærmning

Godt indeklima med effektiv solafskærmning

Solafskærmningen er monteret i klasselokaler, administration, lærerværelse, kantine og den nye multihal. Hertil kommer manuel og motoriseret afskærmning til det store, runde ovenlysvindue i Drive, som er en special bygning til børn med særlige behov. I alle løsninger har fokus været på at skabe et behageligt indeklima, sikre fleksibel betjening og samtidig bevare det arkitektoniske udtryk i de nye bygninger.

”Det er sjældent, vi leverer så mange forskellige løsninger til ét projekt, og det har stillet krav til både planlægning og montage,” fortæller projektleder Terje Holmsted Jensen fra MRAS. ”Her har vores gode samarbejde med hovedentreprenøren K. G. Hansen været en vigtig del af processen og har sikret et resultat, hvor æstetik, funktion og kvalitet går hånd i hånd.”

Effektiv solafskærmning

MRAS har leveret følgende løsninger til skolen:

100 stk. manuelt betjente rullegardiner
Luxaflex type L.

169 stk. motoriserede rullegardiner med kassette og sidestyr
Luxaflex type XL90 & XL 290 inkl. automatik

68 stk. motoriserede vandrette Duette gardiner i rytterlysvinduer (32 stk) og i stort ovenlysvindue (36 stk)
Luxaflex type Unik Duo Tone RD 25 mm inkl. automatik

23 stk motoriserede vandrette markiser i runde ovenlys
Markilux type 770 inkl. automatik

Alle løsninger er fra MRAS’ mangeårige gode leverandører danske Luxaflex og tyske Markilux.  

Stor erfaring bag effektiv rådgivning

Terje har også haft en tæt dialog med kunden om betjeningen af de enkelte løsninger. Her var der flere ønsker til både automatik, antal betjeningstryk og programmering.

”Hovedparten af løsningerne er motoriserede, og vi har arbejdet med styringen, så gardiner og markiser kan betjenes samlet eller enkeltvis – alt efter behov,” fortæller han. ”Det giver stor fleksibilitet i hverdagen.”

Også i dette projekt har MRAS’ mange års erfaring været en styrke. Med dyb indsigt i både indeklima, solafskærmning og automatik har teamet sikret en løsning, der imødekommer kravene fra både bygherre, arkitekter og entreprenører og som samtidig skaber værdi for bygningens daglige brugere.

MRAS Solafskærmning

Helhedsorienteret tilgang til rådgivning og montage

Projektet ved Den Internationale Skole er et godt eksempel på MRAS’ brede kompetencer inden for solafskærmning. Fra rådgivning og projektering til montage og programmering har hele processen været styret med fokus på kvalitet og detalje. Den helhedsorienterede tilgang gør det muligt at levere løsninger, der fungerer optimalt i praksis – både teknisk, æstetisk og brugsmæssigt.

Læs mere om mulighederne med solafskærmning

Mere om produktet Solafskærmning

Solafskærmning

Vi kan tilbyde den helt rigtig løsning til at skabe den optimale arbejdsplads

Udvendig solafskærmning

Udvendig solafskærmning

Funktionel og stilfuld dagslys komfort som regulerer indfaldende sollys

Læs mere

Indvendig solafskærmning

Indvendig solafskærmning

Rullegardiner og persienner

Læs mere

Fast solafskærmning

Fast solafskærmning

Lette og enkle energibesparende solafskærmningssystemer

Læs mere

Skodder

Skodder

Mulighed for at fokusere på facadens visuelle udtryk

Læs mere

Referenceprojekter fra Mogens Rasmussen A/S

Arsenaløen, Holmen
Krydstogtsterminalerne
Sønderparken
Korskærparken - renovering af boliger