Annonce – Dato 7 maj 2026
SAPA Circularity – et lukket kredsløb fra eksisterende til nye løsninger

Byggebranchen står i en nødvendig omstilling. I dag bygger vi stadig lineært: Vi udvinder materialer, bruger dem – og smider dem væk. Det er hverken økonomisk eller klimamæssigt holdbart.
Hos SAPA gør vi cirkularitet konkret gennem SAPA Circularity – et system, der holder aluminium i et lukket kredsløb fra eksisterende bygninger til nye løsninger.
I SAPA Circularity bliver aluminium fra udtjente facader (End-of-Life) indsamlet, sorteret og genanvendt til nye profiler. Materialet bevarer sin værdi, og behovet for nye råmaterialer reduceres.
Forskellen på primært og genanvendt aluminium er markant:
Aluminium kan genanvendes igen og igen uden kvalitetstab. Det betyder, at gamle facader kan blive til nye – med langt lavere klimabelastning.

SAPA Circularity bygger på sporbarhed og certificerede processer. Med CIRCAL 75 og 100 får projekter dokumenteret lavemissionsaluminium med højt indhold af genanvendt materiale.
Det giver et stærkt grundlag for valg i forhold til CO₂, DGNB og fremtidige krav.
At holde aluminium i loopet skaber værdi:

Cirkularitet er ikke længere en ambition – det er en ny standard.
Med SAPA Circularity omsætter vi intentioner til konkrete løsninger. For arkitekter, rådgivere og bygherrer handler det ikke kun om systemer – men om at vælge de rigtige materialestrømme.
Spørgsmålet er ikke, om man kan bygge cirkulært – men om man vælger at gøre det.
Yderligere information, tlf. 86 16 00 19.