VEX1000 går nemt igennem standarddør

Annonce – Dato 30 jun 2026

Ultrakompakt - flest m³/h på færrest m²

VEX1000 aggregaterne leverer den højest mulige luftkapacitet med det mindst mulige fodaftryk.

Hvis aggregatets størrelse gør indtransport vanskelig, kan VEX1000 leveres som SPLIT, hvor aggregatet monteres efter indtransport. Den udførlige vejledning, som altid er tilgængelig online via QR-koden på aggregatet, gør det nemt at montere og teste aggregatet inden ibrugtagning.

Alle aggregater op til luftmængde 7200 m3/h kan gå igennem en 90 cm. dør i et eller to moduler.

Passer til stort set alle bygninger

Platformen er designet til stort set alle bygninger, hvor der er behov for kompakte og energieffektive ventilationsløsninger. Kombinationen af platformens kompakthed og SPLIT-leveringsmuligheden gør VEX1000 særligt velegnet til renoveringsprojekter med begrænset adgang.

Se animationen her

Perfect Airflow Fit

VEX1000-seriens i alt 17 modeller 400-9340 m3/h sikrer præcis dimensionering til ventilationsbehovet.

Ud over de eksisterende 11 modeller med rotor og tilslutning i siden tilbyder vi yderligere 6 nye modeller med tilslutning i toppen af aggregatet. De nye aggregater hedder VEX1000RT (Rotor-Top) og leverer luftmængder fra 400-7460 m3/h.

Med i alt 17 modeller fra 400-9.340 m3/h og mange konfigurationer garanterer VEX1000-serien perfekt dimensionering til netop den type luftmængde, bygningen kræver. Der findes altid en løsning, der matcher bygningens krav til luftmængde, ydelse, dimension og budget.

Den brede funktionalitet og installationsfleksibilitet gør VEX1000 relevant i endnu flere projekter – både i nybyggeri og renoveringsprojekter.

Perfect Airflow Fit – til alle bygninger

VEX1000 er designet til stort set alle bygninger med behov for kompakte og energieffektive ventilationsløsninger, der er nemme at installere og leverer optimalt indeklima og høj komfort.

VEX1000 er særligt velegnet til:

  • Kontorbygninger
  • Boligbyggeri
  • Skoler og andre uddannelsesbygninger
  • Hoteller, restauranter og andre kommercielle eller offentlige bygninger

På grund af produktets kompakte design og muligheden for SPLIT er VEX1000 særdeles velegnet til renoveringsprojekter med begrænset mulighed for indtransport.

Se animationen om Perfect Airflow Fit her

Beregn dit projekt

Konfigurer VEX1000, få tekniske data, målskitser og energiberegninger her

Klar til projektering og dokumentation

Aggregatene leveres med EXcon+ automatik og kan projekteres i EXselectPRO, så både projektering, dokumentation og idriftsættelse bliver enkel og korrekt fra starten.

Kort og godt:

VEX1000-serien er udviklet til reelle projekter og reelle udfordringer. Du betaler kun for det, projektet kræver – og får en ventilationsløsning, der er nem at arbejde med hele vejen fra projektering til drift.

Læs mere om VEX1000 her

Kontakt os for rådgivning og projektsparring