Styr alle døre - uden kabler mellem bygninger

Annonce – Dato 16 Apr 2026

Administrér centralt – og spar tid og drift i hverdagen.

Styr alle døre - uden kabler mellem bygninger

Forestil dig et boligområde med flere boligblokke, mange opgange og hundredevis af beboere. Hver opgang har sin egen indgangsdør, bagudgang eller port – og alle skal administreres sikkert og effektivt.

For mange boligadministratorer er virkeligheden, at bygningerne ikke er koblet sammen på samme netværk. Det betyder, at selv simple ændringer – som oprettelse af nye beboere, ændring af adgangsrettigheder eller spærring af mistede brikker – i nogle tilfælde kræver, at man fysisk bevæger sig rundt mellem flere bygninger.

I praksis kan det betyde besøg i 10–20 opgange for at foretage den samme ændring. Det er både tidskrævende, ineffektivt og sårbart.

Her kommer Akuvox A095 ind i billedet.

Indbygget LTE- og WiFi-forbindelse gør A095-controlleren fra Akuvox helt unik.Indbygget LTE- og WiFi-forbindelse gør A095-controlleren fra Akuvox helt unik.

Få fuld kontrol – uden fysisk fremmøde

A095 er en moderne adgangskontrolcontroller til op til 4 døre, der gør det muligt at samle styringen ét sted – også i boligområder uden eksisterende netværksinfrastruktur mellem bygningerne.

Flere A095-controllere kan kobles sammen i samme system og administrere op til 100.000 brugere og 200.000 hændelser. Det gør løsningen ideel til både mindre ejendomme og større boligområder.

Det særlige ved A095 er den indbyggede LTE- og WiFi-forbindelse. Ved blot at indsætte et SIM-kort med mobildata kan controlleren kommunikere direkte med Akuvox Cloud. Det betyder, at alle døre kan administreres centralt – uden behov for netværkskabler mellem bygninger.

For boligadministratorer betyder det en markant forenkling af hverdagen:

  • Ændringer kan foretages centralt – uden fysisk fremmøde
  • Hurtigere håndtering af beboerskift og adgangsrettigheder
  • Færre driftsomkostninger og mindre behov for teknisk infrastruktur
  • Bedre overblik over alle døre, brugere og hændelser

En komplet løsning fra Akuvox

Skalerbar løsning med høj sikkerhed

Med flere A095-controllere samlet i ét system får du en skalerbar løsning, der er velegnet til alt fra mindre ejendomme til større boligområder.

A095 understøtter desuden både RS485 og Wiegand (inkl. OSDP 2.0), hvilket giver fleksibel integration med kortlæsere og øvrigt udstyr. Samtidig bidrager funktioner som anti-passback, interlock og to-faktor autentifikation til en høj sikkerhed i hverdagen.

Kombineret med Akuvox dørstationer, kortlæsere og mobiladgang får man en samlet løsning, hvor beboere kan åbne døre via kort, kode eller smartphone – og hvor administratoren har fuld kontrol ét sted.

Resultatet er en mere effektiv drift, højere sikkerhed og en fremtidssikret adgangskontrolløsning, der er skræddersyet til moderne boligbyggeri.

En komplet løsning fra Akuvox

A095 indgår som en central del af Akuvox’ samlede platform og kan integreres med:

Det gør det muligt at samle både adgangskontrol og dørtelefoni i én samlet løsning, hvor både beboere og administratorer får en enklere hverdag.