Annonce – Dato 23 sep 2025
LS CUBE fra JUNG fås nu også i Les Couleurs® Le Corbusier®.
Farve er meget mere end dekoration; det er en skabende kraft, et udtryksmiddel og et arkitektonisk redskab på én gang. JUNG erkendte dette tidligt og blev den første og eneste producent, der konsekvent oversatte det til elektroteknikkens verden. Siden 2014 har virksomheden tilbudt sin ikoniske LS 990-kontaktserie i alle 63 Les Couleurs® Le Corbusier-farver®, som er kurateret af arkitekter og står for harmonisk kombinerbarhed, følelsesmæssig dybde og designrelevans som intet andet farvesystem.
Det, der begyndte som en designvision med den klassiske LS 990, har for længst udviklet sig til et systematisk udvidet farvespektrum til moderne elektriske installationer. Med introduktionen af LS TOUCH (2022), den ikoniske LS 1912-vippekontakt (2024) og nu LS Cube og dørtelefonanlægget (2025) vokser antallet af produkter, der problemfrit kan integreres i farvekoordinerede rumkoncepter, både indvendigt og udvendigt, ligesom de analoge og digitale muligheder, der er tilgængelige.
JUNG forfølger således en konsekvent designstrategi, der ikke ser farve som en mulighed, men som en integreret del af arkitektur af høj kvalitet, hvilket gør farveintegreret arkitektur mulig helt ned til de tekniske detaljer.
LS CUBE, det klare påbyggede hus i LSS-serien, er den ideelle løsning til iøjnefaldende påbygninger takket være de nye farvemuligheder. Med 63 Le Corbusier-farver at vælge imellem kan huse og indsatser fremhæves farverigt og problemfrit integreres i synlig beton, træ og maling. LS CUBE fås som afbryder, stikkontakt, lysdæmper, bevægelsessensor eller KNX-komponent, hvilket giver endnu flere muligheder for farverigt elektrisk design.
De 63 nuancer, der blev udviklet af Le Corbusier i 1931 og 1959, er kendetegnet ved deres naturlige pigmentbase, harmoniske kombinationsmuligheder og rumformende effekt. Uanset om du ønsker rolige naturlige toner, kraftfulde accenter eller atmosfæriske nuancer, giver de mulighed for præcis styring af rumvirkningen, belysningsadfærd og materialedækning gennem finjusterede farvetoner. De er en integreret del af arkitektoniske farvekoncepter og er nu tilgængelige for andre JUNG-produkter.
Læs mere om Les Couleurs® Le Corbusier® her
Yderligere information: www.jung-group.com/en-DE, tlf. 7022 0002, e-mail: info@jung-nordic.com
Nybygning | København | 350 Mio.Kr
Nybygning af kontor, butikker m.m. i København med 25 lejligheder på 8 etager...