Annonce – Dato 18 Aug 2026
Første installation i dansestudiet på Sportspark, University of East Anglia
Sportspark, University of East Anglia havde allerede anvendt et Boflex-gulv i et andet område i mere end 20 år og var så tilfreds med dets ydeevne, at renoveringen af det nye fitness- og danseområde endnu en gang blev udført i samarbejde med BOEN. Boflex 3.0 blev valgt på grund af dets ydeevne, pålidelighed, attraktive udseende samt den enkle og hurtige installation.

Det faktum, at området kun var ude af drift i nogle få dage, gør projektet særligt relevant. Det viser, hvordan Boflex 3.0 byder på store fordele, ikke kun med hensyn til æstetik og funktion, men også i forbindelse med renoveringsprojekter, der gennemføres uden afbrydelse af driften.
Se interviewet om installationen Sportspark ved University of East Anglia her

Boflex 3.0 er en konsekvent videreudvikling af BOEN Sport sportsgulvsystemet, som blev udviklet og patenteret for mere end 35 år siden.
Det gennemprøvede 3-lags sportsgulvsysmstemet med integreret stødabsorbering er blevet specifikt optimeret og løftet til et nyt præstationsniveau:

BOEN Sport har specialiseret sig i områdeelastiske sportsgulve, fordi de er velegnede til alle former for indendørs sport og multianvendelse. Vores mål er at udvikle løsninger, der fører til de bedste præstationer inden for en række forskellige sportsgrene.
Yderligere information på https://sport.boen.com
For yderligere information, kontakt venligst:
Evelyn Schedelberger
Marketing Manager Skandinavia
[email protected]; T: +47 38 06 66 39
Nybygning | Aarhus C | 1400 mio.kr
Nybygning af boligblokke/lejligheder svarende til 3 bygninger i Aarhus C med ...
Produkt: Lamelparket/trægulve
Nybygning | Valby | 315 mio.kr
Nybygning af kontorbygning i Valby med 195 lejligheder på 7 etager hvor den e...