Når standardløsninger ikke er nok

Annonce – Dato 3 jun 2025

DAN-doors sikrer mennesker, data og værdier

Specialudviklede sikkerhedsdøre

Når sikkerhed er altafgørende, findes der ingen standardløsninger.

DAN-doors har mange års erfaring med at udvikle og levere skræddersyede dørsystemer til byggerier, hvor funktionalitet, dokumentation og personsikkerhed skal gå hånd i hånd – og hvor fejlmargen ikke eksisterer. Vi bliver ofte inviteret med tidligt i udviklingsfasen, så vi kan bidrage aktivt til at skabe gennemtænkte, dokumenterede og projekterbare løsninger, der tager højde for både brug, drift og arkitektur.

Fra krav til løsning – sikkerhed i hver eneste detalje

Et godt eksempel er en psykiatrisk institution, hvor vi udviklede dørsystemer til patientstuer med ekstremt høje krav til sikkerhed, både for patienter og personale. Her leverede vi specialdesignede løsninger, som kombinerede brandsikring, anti-manipulation og tryg kommunikation:

  • Sikkerhedsdøre med integrerede låsesystemer i både dørblad og luge
  • Specialudviklede karme, rundbukkede for at eliminere risici for selvskade
  • Høj brandsikring, med døre og luger konstrueret efter gældende krav til brandmodstand
  • Sikker dialog, via integreret sikkerhedsglas med perforeringer
  • Dørspioner, der giver personalet overblik uden at kompromittere sikkerheden

Rundbukkede karme og kommunikationsluger

Teknisk montering med fokus på manipulation og driftssikkerhed

I psykiatriske afdelinger er detaljen afgørende. Her blev dørene monteret med specialløsninger, som sikrer, at de ikke kan ødelægges eller anvendes til selvskade:

  • Rundbukkede modkarme uden dækpropper
  • Indstøbte stålvinkler for fuld forankring i vægkonstruktionen
  • Skjulte løsninger, der sikrer lang levetid og minimalt vedligehold

Automatiske skydeporte med adgangsstyring

Som en del af projektet leverede vi også rustfrie, automatiske skydeporte mellem patientstuer og badeværelser. Portene har skjult skinneføring og styres via intelligent adgangsstyring udefra, hvilket giver personalet kontrolleret adgang – f.eks. ved rengøring eller tilsyn.

Skydedør med fuldintegreret ventilation uden kanter

Helhedstænkning – fra idé til integreret løsning

Når sikkerheden ikke må svigte, er det nødvendigt med løsninger, der kan tilpasses ned til mindste detalje. I dette projekt arbejdede vi tæt sammen med arkitekter og rådgivere for at sikre, at både æstetik, funktion og teknisk dokumentation gik op i en højere enhed. Vi har stor erfaring med at levere løsninger, som er specialudviklet og skræddersyet til projektet med mulighed for tegninger og teknisk rådgivning allerede i designfasen.

Skal du projektere et byggeri med høje sikkerhedskrav?

Vi hjælper gerne med sparring, dokumentation og teknisk input – og leverer specialtilpassede dørsystemer til projekter, hvor der ikke er plads til standardløsninger.

Kontakt DAN-doors, og lad os tage en faglig snak om dit projekt.

Yderligere information: www.dan-doors.dk, tlf. 87 93 87 00.