Kingspan lancerer 2 nye produkter til ventilerede facader

Annonce – Dato 26 maj 2025

I dag bliver bygninger mere komplekse, og der er højere standarder med strengere regler for termisk ydeevne og brandsikkerhed. Samtidig ser vi forskellige tendenser, der er specifikke for ventilerede facader.

Kingspan lancerer 2 nye produkter til ventilerede facader

  • Menneskers sikkerhed skal altid være en topprioritet. Ud over produkternes ydeevne ser vi også en voksende betydning af storskala brandtests.
  • Bæredygtighed: Træ i facader vinder frem med byggeteknikker som krydslamineret træ (CLT), der muliggør højere konstruktioner med træ.
  • Urbanisering: Med en verdensbefolkning, der hele tiden vokser, fortættes der med at blive bygget flere mellem- og højhuse. Det betyder, at værdien af plads også stiger.

For at imødekomme disse behov har vi redesignet vores facadeportefølje og introducerer Kooltherm K21 N og Alphacore.

Begge løsninger har en slank profil, der kan øge det naturlige dagslys og give optimal termisk ydeevne, der understøtter energieffektive bygningsdesigns. For enhver given U-værdi er ydervægskonstruktionen med AlphaCore eller Kooltherm K21 (N) tyndere end den almindeligt anvendte tilsvarende mineraluld grundet den lavere varmeledningsevne. Det giver mere plads, dagslys og designfrihed.

  • AlphaCore er en A-klasse brandklassificeret isolering, der kan hjælpe dig med at skabe mere plads end traditionelle produkter til enhver specifik U-værdi.
  • Kooltherm K21 N tilbyder den velkendte ydeevne eller vores Kooltherm-portefølje med en reaktion på brand, der understøttes af storskala test.

Læs mere om Kingspans 2 nye produkter

Referenceprojekter fra Kingspan Insulation ApS

Grønttorvet

Grønttorvet

Nybygning | København | 315 mio.kr

Nybygning af logistik/distribution i København med 195 lejligheder på 7 etage...

Lavetten, Ørestad

Lavetten, Ørestad

Nybygning | København | 310 Mio.kr

Nybygning af boligbyggeri m.m. svarende til 4 bygninger i København med 232 l...

Teglværkshus Teglholmen

Teglværkshus Teglholmen

Nybygning | København | 205 Mio.kr

Nybygning af boligblokke i København med 127 lejligheder på 5 etager . Selve ...

Blox

Blox

Nybygning | København | 350 Mio.Kr

Nybygning af kontor, butikker m.m. i København med 25 lejligheder på 8 etager...