Annonce – Dato 3 okt 2025
Tømrerfirmaet Wolf Svendsen gennemførte renovering og omdannelse til hjemløse-boliger med FIBO-paneler i vådrum.
Frelsens Hær i København udvidede i 2024 med flere lejligheder til enlige hjemløse med børn. Den gamle bygning på Hørhusvej var tidligere delt mellem herberget og en genbrugsbutik. Hver etage havde ét stort rum, hvor man opmagasinerede tøj og møbler.
Gennem den omfattende renovering omdannede tømrerfirmaet Wolf Svendsen ejendommen til 12 adskilte lejligheder med tilhørende badeværelser og kontorlokaler til medarbejderne på herberget.
“Det er lidt specielt at bygge boliger tæt på hinanden på den måde, fordi det kræver grundig lydreduktion. Vi skulle også tænke bæredygtighed ind i det, og derfor lød FIBO-panelerne som en spændende løsning,” siger Jesper Pullich, der var byggeleder på projektet.
Frelsens Hær ønskede badeværelsesvægge med rolige blå og grønne nuancer. Det kunne være svært at få hensynene til design, budget og bæredygtighed til at gå op. Derfor valgte tømrerne FIBO-paneler, som både sparer murerentreprisen og vådrumsgips.
“Det første badeværelse tog lidt mere tid, end vi havde regnet med. Men da vi var kommet ind i konceptet med FIBO-panelerne, gik det nemt og blev flot,” siger Jesper Pullich.
Siden indvielsen af Frelsens Hærs nye boliger i august 2024 har der været enkelte detaljer, der skulle rettes op på. Men ingen af dem har haft med FIBO-panelerne at gøre.
FIBO-vådrumspaneler har produktgaranti i de første 15 års levetid. De forhandles på det danske marked af grossistvirksomheden A. Rindom, som gør en dyd ud af at give en grundig introduktion, når løsningen indgår i projektbyggeri. Wolf Svendsen fik derfor ekstra materialer med til projektet, så der var overskud til begynderfejl. Panelerne forhandles desuden gennem alle tømmerhandler og byggemarkeder.
Panelerne er i formatet 600x2400 mm og kun 11 mm tykke. De sættes op på lodrette lægter med det specialudviklede låsesystem Aqua Lock. Når man kender systemet, kan man derfor montere 1,5 kvadratmeter “fliser” ad gangen og sikre hurtig fremdrift. Når panelerne er på plads med korrekte samlinger og fuger, udgør de en godkendt vådrumsmembran, som tåler direkte vandpåvirkning og høje udsving i temperaturer.
Ligesom panelerne er den afsluttende fuge af laminat, som afviser fugt og snavs. Det giver let vedligeholdelse, som også har gjort FIBO til en foretrukken løsning på tankstationer, skoler og institutioner. Både paneler og fuger tåler almindelige rengøringsmidler.
FIBO-vådrumspaneler gør det let at få det udtryk, man ønsker i sit renoveringsprojekt. Panelerne fås i flere end 750 forskellige designs, som kan kombineres med 19 forskellige udfræste mønstre og syv forskellige farver dekorpapir.
Panelerne består af PEFC-certificeret træ, som garanterer ansvarlig skovdrift. Produkterne leveres med verificeret EPD, som gør det let at regne deres effekt med i byggeriets samlede klimaregnskab.
A. Rindom A/S er et over 130 år gammelt grossistfirma med speciale i byggematerialer fra fabrikker i Europa og Norden. Virksomheden har egen forhandling og lager af varer fra de sydnorske producenter Fibo og Huntonit.
Yderligere information: Peter Roschmann, e-mail: pro@rindom.dk, tlf.: 24226211.
Fabrikken producerer Vådrumspaneler, Kitchen Board og Laminat bordplader
Gudhjem
Stammershalde Badehotel blev oprindeligt bygget af en tysk grosserer til so...
Produkt: Huntonit Væg og Loft