Annonce – Dato 14 Aug 2025
Hurtig og effektiv forstærkning undgår nedetider og sparer CO₂.
Ved renoveringen af Langebro i København er der anvendt kulfiberforstærkning som forstærkning og reparation i stedet for traditionel betonarmering.
Ved renoveringen af Langebro i København er anden del blevet projekteret om: kulfiberforstærkning har erstattet traditionelt stål og beton. Det har givet markante besparelser – både i CO₂ og materialeforbrug – og sikret en hurtig og effektiv styrkelse af konstruktionen uden omfattende indgreb.
“Vi har sparet alt stålet, alt formarbejdet og fabriksbetonen, så alt i alt har vi sparet noget der ligner 1 ton stål og ca. 1 ton CO₂. Jeg tænker også at det er noget nemmere at vedligeholde i fremtiden”, fortæller David Johnsen, projektleder hos Christiansen & Essenbæk A/S.
Med Sto FRP-systemet kunne arbejdet udføres hurtigt og uden store afspærringer – en afgørende faktor for trafiktunge konstruktioner som Langebro.
“Kulfibre er ekstremt stærke – langt stærkere end traditionel armering – og systemet muliggør hurtig og fleksibel installation. På Langebro benyttede vi også kulfiberankre for at sikre maksimal kraftoverførsel i konstruktionen”, Erik Daleng, Concrete Support Manager hos Sto.
Kulfiberforstærkning anvendes i stigende grad til at genoprette eller øge bæreevnen i eksisterende konstruktioner – især hvor tid, vægt og plads er kritiske faktorer. Systemet består af kulfiberbaserede plader, stænger eller dug, som klæbes til betonen med en specialudviklet epoxyharpiksklæber. Metoden kræver kun minimale indgreb i den eksisterende konstruktion og forstyrrer ikke den oprindelige geometri eller vægtbalance.
Muliggør kraftig strukturel forstærkning uden ekstra belastning. Laget af beton kan ofte reduceres ift. stål, da der ikke kræves samme overdækning.
Kulfiber ruster ikke. Løsningen er derfor velegnet til aggressive miljøer som broer, vandværker og kystnære konstruktioner.
Let håndterbar løsning med minimalt udstyr og lav driftsforstyrrelse.
Kan tilpasses både flader og komplekse geometriske konstruktioner.
Høj holdbarhed og minimalt behov for efterfølgende reparation.
I sammenligning med en traditionel løsning, hvor stålarmering udskiftes, har kulfiber typisk et lavere CO₂-aftryk.
Broen er armeret med en kombination af ankre og dug.
Broer, bygninger, industrikonstruktioner og infrastruktur med behov for bæreevneforøgelse eller levetidsforlængelse.
Læs mere om betonrenovering og betonbeskyttelse her
Læs mere om kulfiberforstærkning af betonkonstruktioner her
Yderligere information: www.sto.dk, tlf. 70 27 01 43, E-mail: kundekontakt@sto.com
København
Friluftsskolen er en del af Skolen ved Sundet. Begge er opført af arkitekt Ka...
Produkt: Akustiksystemer
Udv.renovering | København | 150 mio.kr
Udv.renovering af undervisning & institution i København på 4 etager . Selve ...
Produkt: Facadesystemer
Aalborg
KØH er placeret ved havnekaden i Aalborg Havn i den omdannede industrihavn. F...
Produkt: Facadesystemer
Nybygning | Aalborg | 103 Mio.kr
Nybygning af boligblokke i Aalborg med 110 lejligheder på 13 etager hvor den ...
Produkt: Facadesystemer