Annonce – Dato 16 jan 2026
Stigende regulering lægger større pres på forbruget i vores bygninger. Damixa hjælper med at styre vandet nu og i fremtiden.

I mange år har byggebranchens energiforbrug og CO2-udledning været under EU’s store lup. Der er ikke konkrete tiltag på vej, som skal skrue mere ned for vandforbruget. Men meget tyder på, at de er på vej. Damixa har derfor udviklet løsninger, som både er fremtidssikrede og giver vigtig valgfrihed til brugerne af de færdigmeldte ejendomme.
“Ingen gider bruge lang tid på at fylde en gryde med vand for at koge pasta. Det skal bare gå hurtigt. Så vi står i grænseområdet mellem vigtige fremskridt og nogle begrænsninger, der kun ser gode ud på papiret,” siger Henrik Holst Haislund, Go To Market Manager hos FM Mattsson Mora Group, der ejer Damixa.
Damixas nyeste armaturserie, Iris, begrænser vandforbruget til det niveau, der giver mening i de enkelte rum. Det er for eksempel seks liter i minuttet ved køkkenvasken.


Som en del af FM Mattsson Mora Group har Damixa længe nydt godt af koncernens egen udviklingsafdeling. De specialiserede ingeniører har længe haft fokus på at begrænse vandforbruget ind i det grænseområde, som endnu ikke er klart defineret i EU's taksonomi. De har også spillet en afgørende rolle i udviklingen af Iris-serien.
Iris er designet af Jakob Wagner, som er kendt for sine minimalistiske designs for blandt andre Bang & Olufsen og Montana. Hans vision var et tidløst og enkelt design med referencer til de klassiske vandposter. Det tilsyneladende simple buk i tuden var krævende at opnå i én ubrudt overflade, men hele indsatsen værd. Iris er allerede bygget ind i flere projekter, hvor man ville sikre en god kombination af design, kvalitet og lavt vandforbrug.

De fleste slutbrugere lader især til at sætte pris på det synlige design. Men for store kunder som blandt andet boligforeninger er der mere at glæde sig over under overfladen. Netop boligforeninger har længe foretrukket teknologien FM Mattsson TP, som er indbygget i Iris-serien.
“Armaturet justerer og kompenserer ekstremt hurtigt ved trykændringer, så man ikke oplever udsving i vandets temperatur, når man står i badet. Det er her, vores samspil mellem teknologi og design for alvor viser sit værd,” siger Henrik Holst Haislund.
Armaturerne har desuden indbygget den i dag så velkendte funktion, koldstarten, som FM Mattsson udviklede for over 30 år siden. Ved at lade armaturets udgangspunkt være koldt vand sparer løsningen så meget på energiforbruget, at koldstart i dag er branchestandarden.

I de seneste år har Damixa fokuseret på at udvikle mere diskrete og harmoniske løsninger, som møder kundernes behov. Det ses blandt andet på den nye generation af indbygningsløsninger, som koncernen lancerede i 2025. De indbyggede bokse er komplette, lækagesikrede enheder, som både er lette at bygge ind og servicere. De udvendige dele kan udskiftes på tværs af designserier, så man også her har stor valgfrihed. Dermed er man altså ikke låst til nutidens tendens til spa- og wellness-look.
Sammen med Iris-serien lancerede Damixa også en serie af tilbehør. Under navnet Zen producerer Damixa et stort udvalg af alt fra indbygningshylder og toiletrulleholdere til toiletbørster. Zen gør det let at matche alle Damixas armaturer på tværs af boligen og er endda mulig at montere på flere måder, så man kan blive fri for at bore i fliser, der lige er blevet sat op.

Damixa har siden 1932 udviklet danskdesignede vandhaner. I dag er Damixa en del af Nordeuropas ældste armaturproducent, FM Mattsson Mora Group. Hele koncernen har stort fokus på at spare både energi og vand.
Yderligere information: Henrik Holst Haislund, e-mail: [email protected], tlf.: 88 33 00 34.
Udv.renovering | Valby | 10 mio.kr
Udv.renovering af skole 0-10, klasse i Valby på 4 etager . Selve byggeriet er...
Produkt: Køkkenarmaturer