Bruger I firmabiler korrekt? Undgå dyre bøder med fuld dokumentation

Annonce – Dato 7 okt 2025

Sådan kan jeres virksomhed slippe for efterbetaling og straf.

Et digitalt system fra ABAX rapporterer automatisk al kørsel og giver jer fuldt overblik over brugen af firmabiler

Som virksomhed skal I kunne dokumentere, at firmabiler og varevogne kun anvendes til erhvervsmæssig kørsel.

Alligevel behandler Motorstyrelsen hvert år omkring 200 sager, hvor virksomheder får dyre bøder, fordi firmabiler bliver brugt privat.

Vidste I at...

  • Efterbetaling kan løbe op i op til 3 år i privatbenyttelsesafgift?
  • Det er virksomheden, der hæfter, selvom det er medarbejderne, som bruger bilen til private formål?

Kontrol fra Motorstyrelsen

I de senere år har Motorstyrelsen udført flere kontroller, fordi mange virksomheder ikke overholder reglerne for brug af firmabiler.

”Der er ingen tvivl om, at der er et stort behov for at styrke regelefterlevelsen på området, og det gør vi ved både at vejlede og kontrollere. Vores vejledningsindsats bliver fulgt op af kontroller, hvor vores kontrolmedarbejdere i samarbejde med politiet blandt andet vinker varebiler ind til siden for at tjekke, om reglerne bliver overholdt”, siger underdirektør Claus Holm fra Motorstyrelsen.

Af samme grund, opfordrer Motorstyrelsen virksomhederne til at informere deres medarbejdere om reglerne.

Typiske fejl

Mange sager opstår, fordi firmabiler bliver anvendt til personligt brug, for eksempel til at bringe børn til og fra institutioner eller køre til fritidsaktiviteter. Det kan også være, at bilen bruges til at handle ind til privat brug eller transportere private ejendele, såsom møbler, campingvogne eller haveaffald til lossepladsen.

Selvom det kan virke uskyldigt, kan det for virksomheden gå hen og blive en dyr affære. Udover krav om efterbetaling af privatebenyttelsesafgift risikerer virksomheden også at skulle:

  • Tilbagebetale moms, som virksomheden oprindeligt fik fradrag for ved køb af bilen
  • Betale skat af fri bil for de år, bilen har været i virksomheden
  • Betale bøder for ikke at have overholdt skatte- og afgiftslovene

Et digitalt system fra ABAX

Hvordan kan et digitalt system hjælpe jer?

Et digitalt system fra ABAX rapporterer automatisk al kørsel og giver jer fuldt overblik over brugen af firmabiler.

Med ABAX får I:

  • Dokumentation af kørsel
  • Klare retningslinjer for medarbejdere
  • Hjælp til at undgå dyre bøder

Når al kørsel bliver registreret automatisk, bliver det nemmere at skelne mellem erhvervsmæssig og privat kørsel, samtidig med at I sparer tid på administration og overholder lovgivningen.

Tag kontakt i dag, og find ud af, hvordan vi kan hjælpe jer med at effektivisere virksomheden og sikre fuld kontrol over brugen af jeres firmabiler.