Efter et vellykket referenceprojekt har Fugmann nu solgt ABB-Welcome-dørtelefoner til langt over 1.000 lejligheder – systemet blev valgt på grund af godt design til en konkurrencedygtig pris.
Elinstallationsvirksomheden Fugmann i Valby har på kort tid gjort rigtig gode erfaringer med ABB’s dørtelefonsystem, kaldet ABB-Welcome. På kundesiden har bygherrer og rådgivere været begejstrede for designet, og medarbejderne har været glade for den nemme installation og konfiguration.
Det har betydet, at Fugmann efter et opstartsprojekt i Jacobsens Have med 114 boliger har solgt flere end 1.000 dørtelefoner til entrepriser i Teglholmen, Øresund Strandpark og Pærelunden i Roskilde. - I Jacobsens Have blev kunden præsenteret for forskellige leverandører, men valget faldt på ABB-Welcome. Efterfølgende har samtlige kunder valgt systemet på grund af designet, hvor ABB virkelig har skabt noget, der går rent ind hos rådgiverne, fortæller teknisk direktør Klaus Therkildsen fra Fugmann.
- Selvom markedet er hårdt presset, og prisen er meget afgørende i udbud, rådgiver vi altid kunderne til at vælge eller fravælge ud fra kvalitet. Og her leverer ABB en rigtig god kvalitet med ABB-Welcome-dørtelefonsystemet, understreger Klaus Therkildsen.
Her fremhæver Klaus Therkildsen blandt andet, at alle plastikmaterialer fra ABB er UV-bestandige, hvilket sikrer, at de hvide dørtelefoner ikke gulner med tiden.
Få alle detaljer om dette projekt med abonnement hos
En Sønderjysk elektronik enginiør har renoveret sit hjem, i denne forbindel...